New York

12. srpen 2015 | 07.15 |

New York 01

Ráno jsme zahájili na Grand Cetral Terminal. Významný dopravní uzel, který hrál v mnoha filmech :-) My jsme hledali metro. Jednorázová jízdenka už stojí 3 USD. Jeli jsme na jižní cíp Manhattanu.

New York 02

Trajekt na Staten Island je zadarmo. Jede okolo Sochy svobody, ale nezastavuje tam.

New York 19

Socha je vysoká 46 metrů, spolu s 47metrovým podstavcem je tedy vrchol pochodně ve výšce 93 metrů nad zemí. Socha váží 205 tun, v obvodu má 10,6 metru, ústa mají šířku 91 centimetrů. Pravá paže, držící pochodeň, je dlouhá 12,8 metru; jen ukazováček je dlouhý 2,4 metru. U nohou Sochy svobody leží rozťatá pouta tyranie. V levé ruce drží socha desky představující vyhlášení nezávislosti, je na nich nápis JULY IV MDCCLXXVI (4. července1776

3999996185303px;">, den vyhlášení Deklarace nezávislosti). I její koruna se sedmi paprsky je symbolem svobody, kterou má vyzařovat přes sedm moří do sedmi kontinentů. (Wikipedie)

New York 03

Je z něj nádherný výhled na Lower Manhattan. Teprve až se trajekt trochu vzdálí od břehu, tak vynikne, o kolik je nový mrakodrap Freedom Tower, vyšší než ostatní (výška střechy 417 metrů, i s anténou 541 metrů).

New York 04

Prošli jsme finanční čtvrtí Wall Sreet.

New York 05

Charging Bull zachycuje sílu svobodného podnikání ve zvířecí podobě býka,který je někdy označován jako Wall Street nebo Bowling Green Bull. Bronzová socha je od autora Arturo Di Modica,která stojí v Bowling Green Park poblíž Wall Street na Manhattanu,New York City . Váží 3200 kg je vysoká 3,4 m a 4,9 m dlouhá. Socha je populární turistickou destinací, která přitahuje denně tisíce lidí.

New York 06

Ta Číňanka předběhla obě fronty, které ukázněně stojí před i za býkem, aby se s ním turisté mohli vyfotit.

New York 07

Výraz Ground zero se v současnosti nejvíce používá pro označení místa v Manhattanu (New YorkUSA), kde předteroristickými útoky 11. září 2001 stál komplex Světového obchodního centra. Místo má rozlohu 65 000 m². Na tomto místě byla v roce 2014 již dokončena stavba nového mrakodrapu One World Trade Center, dříve označovaného jako Freedom Tower (Wikipedie).

New York 08

Fuller Building, mnohem více známá svou přezdívkou Flatiron (žehlička) patří mezi nejobdivovanější a nejznámější mrakodrapy New Yorku. Žehlička je často mylně považována za nejstarší dosud stojící mrakodrap New Yorku a ve své době i nejvyšší. Ani jedno není pravda, v době dokončení v roce 1902 se budova se svou výškou 87 metrů nedostala už ani do první desítkya starších mrakodrapů je stále v New Yorku dost, Je z nich však jednoznačně nejpůsobivější a již více než sto let jedna z nejsnáze rozeznatelných dominant města. 

New York 09

Na Time Sqaure jsme si koupili "last minute" vstupenky na muzikál Chicago (sleva 40%, za 2 lístky jsem dal asi 170 USD)

New York 10

Toto je můj oblíbený Mc Donald na Time Square. V přízemí jsme si koupili ice cafe, a měli jsme to štěstí, že v 1. patře jsme získali místa u okna. Tady jsme seděli, popíjeli ledovou kávu, odpočívali a sledovali tep tohoto srdce Manhattanu, New Yorku, USA.

New York 11

Muzikál Chicago byl skvělý. Byla neděle a uváděla se dvě představení. My jsme byli na odpoledním, v 15 hodin. Trochu jsem se obával, jestli to nebude "odfláknuté" - ale ani náhodou - fantastické, profesionální, jedinečné, okouzlující ...

New York 12

Došli jsme k Central Parku. 4 km x 800 metrů. Největší městský park ve Spojených státech, který ročně navštíví okolo 25 milionů lidí, Prošli jsme pouze kousek, ale naše pohledy stále přitahovaly okolní mrakodrapy. Na obrázku je vidět nový nejvyšší rezidenční mrakodrap na západní polokouli. Jeho výška je úctyhodných 425 metrů.

New York 13

Vraceli jsme se po 5. Avenue, okolo Rockfeller center.  Komplex, postavený rodinou Rockefellerů, se nachází uprostřed Midtown Manhattanu, mezi ulicemi Fifth Avenue a Seventh Avenue. V roce 1987 byl komplex vyhlášen Národní historickou památkou. Jedná se o největší privátně vlastněný komplex budov svého druhu na světě. Sochu Atlase vytvořil sochař Lee Lawrie v roce 1937, je 4,6 metrů vysoká, váží 5 tun.

New York 14

Došli jsme k Empire State Building. Bývají tam "šílené" fronty, "otravné" bezpečnostní prohlídky, "horentní" vstupné, ale výhled z 87. patra stojí rozhodně zato :-)

New York 15

New York 16

New York 17

New York 18

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře