Himbové

31. říjen 2014 | 20.19 |
› 

himbove 01

Oblast Kaokoland – nádherná krajina osídlená namibijskými Masaji – pasteveckým lidem Himba.

himbove 02

Proslulé himbské krasavice v kožených sukénkách potřené směsí rudé hlinky a másla. Tyto mladé slečny se objevily u obchodu, u kterého jsme zastavili, když jsme se vraceli od vodopádů Epupa.

himbove 03

Tuto skupinku jsme potkali u cesty.

himbove 04

Vyfotili jsme si je a vydali se s nimi do nedaleké vesnice.

himbove 05

Ve vesnicích zůstávají jenom ženy, děti a starci. Muži jsou na pastvě.

Pro Namibii jsou Himbové jedna z turistických atrakcí. Vlivem styku s bělochy a ostatními obyvateli Namibie v některých oblastech dochází k částečnému ústupu tradičních oděvů a úprav vlasů u mužů a jejich nahrazování evropskými. Himbští muži mají možnost vydělávat si peníze prací a prodejem zvířat mimo vlastní komunitu. Jelikož to samé neplatí o ženách, ty zachovávají tradičnější způsob života, aby si udržely svůj společenský status přes snižování jejich ekonomického významu.

himbove 06

Umožnili nám nahlédnout i do jejich příbytků. Postavené jsou z větví a zvířecích výkalů smíchaných s pískem.

himbove 07

Himbové (Himba = jeden, Ovahimba = více než jeden) jsou etnikum žijící v severovýchodní Namibii v regionu Kunene (dříve Kaokoland) a jižním pobřeží Angoly. Jejich počet se odhaduje na 15 000 - 20 000 v Namibii a až 10 000 v Angole.

Ženy nosí ručně vydělávanou kozí nebo hovězí kůži kolem pasu, muži kus kůže jako sukni. U obou pohlaví zůstávají hruď a břicho po celý život nezahalené. Himbové chodí na boso nebo nosí boty z hovězí kůže, případně vyrobené ze starých pneumatik.

Po svatbě získávají od příbuzných z ženské rodové linie dekorovanou koženou korunku. Dospělá žena má nasazený náhrdelník ze skleněných korálků, skořápek a kusů mědi. Kolem kotníků nosí kruhy z drátů, které jí chrání před útoky drobných zvířat. Pro přenášení dětí má na zádech kožené popruhy.

himbove 08

Pro vzdělávání himbských dětí zřídila namibijská vláda mobilní školy. Rozdáváním jídla vedlo k ukončení tradičního kočovného života rodin vyučovaných dětí, které si zvykly na pravidelný přísun potravy.

himbove 09

Loučení. Děti nás doprovázely za ruku až k autům. 

himbove 10

Většinou jsme potkávali himbské ženy takto - s korálky. Jestli si je chcete vyfotit, musíte si od nich koupit korále.

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře