Welwitschia Mirabilis

28. říjen 2014 | 17.51 |
› 

Welwitschia Mirabilis 01

Jeli jsme poměrně dlouho po Welwitschia drive

Welwitschia Mirabilis 02

Výlet pro ty, kteří chtějí poznat národní rostlinu a symbol Namibie – Welwitschia Mirabilis. 

Welwitschia Mirabilis 03

Welwitschia je pojmenovaná po svém objeviteli, kterým byl průzkumník, botanik, cestovatel a lékař jménem Friedrich Welwitsch (1806 - 1872), který ji nalezl v roce 1859 při svých výzkumných cestách pro portugalskou vládu po jižní Angole.

Welwitschia Mirabilis 04

Je to endemická rostlina které nachází se pouze v extrémním ekosystému, v jedné z nejstarších světových pouští Namib na západním Atlantickém pobřeží Namibie a Angoly v jižní Africe. 

Welwitschia Mirabilis 05

Nedostatkovou vodu rostliny získávají svými listy z pravidelných mlh, které se cca 300 dnů v roce táhnou v ranních hodinách od pobřeží asi 130 km do vnitrozemí. 

Welwitschia Mirabilis 06

Welwitschia je "rostlinný bobr". Stejně jako bobr si neustále musí brousit zuby tím, že ohryzává dřevo, tak Welwitschia si neustálé obroušuje listy tak, že jejich konce vítr odírá o hrubý písek.

Welwitschia Mirabilis 07

Navštívil jsem Namibii s cestovní kanceláří Rajbas. Vpravo je náš průvodce Jindra Nebojsa.

Welwitschia Mirabilis 09

A takto je ošetřená "pramáti Welwitschia" 1500 let stará rostlina

Welwitschia Mirabilis 08

Přímý užitek z této rostliny mají pouze cestovní kanceláře, hlavně jihoafrické, které k největším exemplářům pořádají nejrůznější druhy zájezdů. Domorodci dříve v době nedostatku potravy pekli v horkém popelu středy samičích rostlin, říkali jim pouštní cibule (herero onyanga). Antilopy a nosorožci při nedostatku vody žvýkají listy a tvrdá vlákna vyplivují.

Přestože ekonomický přínos welwitschie je minimální, zaslouží si tento prastarý raritní endemit, jako každý jiný druh, zůstat zachován na Zemi i pro další lidská pokolení.

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře