hrad Eilean Donan

26. říjen 2014 | 10.09 |
› 

Eilean Donan 01

Eilean Donan je malý ostrůvek na jezeře Loch Duich v západní části Highlands - Skotské vysočiny. S pevninou je spojený mostem pro pěší a leží přibližně 800 metrů od vesnice Dornie. Na ostrově je malebný hrad, jehož podoba je obecně známa z mnoha fotografií a filmů. 

Eilean Donan 02

Eilean Donan je středověký hrad tyčící se nad jezerem Loch Duich a je jednou z nejpřitažlivějších turistických atrakcí oblasti skotských Highlands.

Původní hrad byl postaven na počátku 13. století na obranu proti Vikingům. Do konce století patří klanu Mackenzie. Roku 1511 se dědičným správcem stal klan Macrae.

V dubnu roku 1719 byl zabrán španělskými jednotkami pro podporu dalšího jakobitského povstání. Hrad byl zpětně dobyt a zbourán v květnu třemi fregatami Britského královského námořnictva. Španělské jednotky byly poraženy o měsíc později v bitvě u Glen Shiel

Hrad opravil v letech 1919 až 1932 podplukovník (Lieutenant Colonel) John MacRae-Gilstrap. Rekonstrukce zahrnovala vybudování klenutého mostu pro lepší přístup k hradu.

Eilean Donan 03

Na trase turistické prohlídky hradem je mimo jiné zajímavá expozice středověké kuchyně včetně příslušného zázemí, ale to my jsme neviděli, protože my jsme hrad obdivovali pouze krátce zvenčí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře