ochutnávka skotské whisky

26. říjen 2014 | 09.48 |
› 

skotská whisky 01

Jsme na ostrově Sky ve Skotsku a zašli jsme si večer do hospody ochutnat whisky. Takto vypadala nabídka na baru.

skotská whisky 02

Toto je jedna strana z nabídky skotské whisky...

skotská whisky 03

Talisker je jedinou palírnou na ostrově Skye při severozápedním pobřeží Skotska. Whisky z destilky založené v roce 1830 proslavil později v 19. století spisovatel Robert Louis Stevenson, který ji označil za - krále nápojů. Byla základní součástí vybavení britské armády v Indii v 19, století. Destilka nyní patří nápojovému gigantu Diageo a její součást série - Classic Malts.

Nejdůležitější značkou Talisker je nositelka mnoha cen ( dodnes získala 6 zlatých medailí v různých soutěžích ), 10letá whisky, která v sobě spojuje dokonalou harmonii ovocnosti, rašeliny, štiplavosti a kouře.

Talisker 10 YO
Zářivě jantarově zlatá barva se štiplavým aroma zvýrazněné kouřem. Chuť je kouřová, sladově sladká, nakyslá a výrazně pepřová. Velmi pepřové je i dlouhé dokončení.Značka: Talisker
Země: Skotsko
Oblast: Highlands
Druh: Single Malt
Stáří: 10 let
Alkohol: 45.8 %
Objem: 0.7 l

skotská whisky 04

Dalwhinnie 15 YO 43% 0,7L

Chuť pozoruhodně jemná, dlouhotrvající vývoj chutí. Aromatická, stopy vřesového medu ustupují sladkosti pokosené trávy a sladu, která sílí až po náhlý příval rašeliny.

skotská whisky 05

Lagavulin 16 YO 43% 0,7L

Chuťově silná rašelina, hutný jód podložený sherry a dubem. Dokončení: špetka koření zlehčuje sevření rašeliny a vanilky, vysychá sladem, sušenými datlemi a jódem.

skotská whisky 06

Oban 14 YO 43% 0,7L

Zlatá až jantarová barva. Aroma připomíná kamínky z pláže, jak prohlásil jeden degustátor, závan moře, ale i tón čerstvé rašeliny, sladové.

skotská whisky 07

Whisky Bunnahabhain 12 let je nejméně rašelinová whisky ze všech palíren na Islay. Je vhodná jako aperitiv. Má velmi plný vývoj chutí, která je občerstvující, jemná, slaná a bylinná. Tato whisky voní po mořském vzduchu. 

skotská whisky 08

Distilerie Highland Park byla založena roku 1790 pašerákem Magnusonem Eunsonem jako místní palírna v oblasti Orkney. Oficiální status distilerie získala až v roce 1825 pod vedením Roberta Borwicka. Od roku 1935 je majetkem společnosti Highland Distilleries Co. Ltd. Je to nejseverněji položená distilerie na světě a jediná fukční v oblasti Orkney. Voda používaná k výrobě pochází z vlastních pramenů. Výrobní proces je založen na čtyřech destilačních přístrojích. Roční kapacita výroby činí 2,5 mil litrů destilátu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře