hrad Dunvegan

26. říjen 2014 | 09.33 |
› 

Dunvegan Castle 01

Dunvegan Castle je hrad, který je již osm set let osídlen jedinou rodinou – klanem McLeodů.

Dunvegan Castle 02

Je postaven na skále a dozajista i díky strategické poloze ustál kmenové boje, hladomor a všechny sociální i ekonomické proměny v zemi. Hrad je spojen hned s několika zajímavými příběhy a legendami.

Dunvegan Castle 03

Jednou z nich je i ta o mladém následníkovi trůnu princi Charlesovi Stuartovi přezdívaným Bonnie Prince Charlie, který spolu s jakobity toužil sesadit z trůnu německou rodinu a dosadit na něj zpět tu svou.

Mladičký princ vedl proti současnému panovníkovi povstání, které však bylo neúspěšné. Zemřelo při něm mnoho odvážných bojovníků a na několik desetiletí zde zavládla tvrdá nadvláda Angličanů. Princi se podařilo s pomocí svých věrných a stoupenců uprchnout. Ne všichni byli však mladému princi nakloněni. Náčelník klanu McLeodů patřil zrovna k těm, kteří jej při jeho útěku toužili dopadnout. Přesto všechno se princ, v převlečení za sluhu jakobitky Flory MacDonaldové dostal do bezpečí právě na ostrov Skye, kde strávil pět měsíců, než se mu podařilo uprchnout ze země do Francie. Flora MacDonaldová se díky tomu stala národní hrdinkou a na ostrově Skye má svůj pomník.

Flora na hradě nějaký čas také žila a zanechala tu po sobě předtím, než emigrovala své osobní věci, které jsou zde vystavené. Prohlédnout si můžete její korzet, jehelníček, na němž jsou jména těch, kteří trpěli při drsné porážce jakobitů, kadeř princových vlasů a dokonce i její obrázek. Údajně jej měla nakreslit žena čtyřiadvacátého náčelníka klanu. Najdete zde také spoustu drobností, které jsou spjaty s Donaldem MacLeodem z Galtrigalu, jež prince převezl na své lodi na ostrov. Vystaveny jsou tu jeho brýle a sklenice s vyrytým věnováním od samotného prince.

Dunvegan Castle 04

Další legenda, která se na hradě Dunvegan traduje je o víle, která se zamilovala do zdejšího náčelníka klanu natolik, že se rozhodla s ním žít. Ovšem zatímco ona nestárla, její milý času vzdorovat neuměl a tak nastal čas, aby se vrátila zpět mezi víly. Než tak učinila, věnovala svému muži vlajku "Fairy Flag", která měla jeho potomkům splnit tři přání a při včasném rozvinutí je také chránit. Vyslovena byla dosud přání dvě. První v roce 1490 v bitvě u Glendale a druhé v roce 1580 v bitvě u Trumpanu. Třetí přání na své vyslovení teprve čeká.

Dunvegan Castle 05

Hrad je velmi zajímavý i architektonicky. Jeho výstavba začala ve třináctém století a po celá následující staletí se na něm podepisovaly nejrůznější architektonické styly. Nesmírně cenným dědictvím jsou vznešené Dunveganské haly.

Dunvegan Castle 06

Za pár liber jsme si udělali vyjížďku lodí ke kolonii tuleňů.

Dunvegan Castle 07

Jsou zajímavě flekatí.

Dunvegan Castle 08

Okouzlila nás i okolní krajina.

Dunvegan Castle 09

Obdivovat můžete i nádherné zahrady, které jsou výborně udržované. Najdete v nich spoustu známých i neznámých rostlin a stromů, ohromí vás obří rododendrony i divoké fuchsie. Její jedinečnost a krása sem každoročně přitahuje spousty turistů i uznávaných zahradníků z celého světa.

Dunvegan Castle 10

Dunvegan Castle 11

Dunvegan Castle 12

Dunvegan Castle 13

Dunvegan Castle 14

Dunvegan Castle 15

Dunvegan Castle 16

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

Komentáře