Glen Coe

26. říjen 2014 | 08.21 |
› 

glen coe 01

Ráno nás vypustili z autobusu. Chvíli jsme tvořili sevřený pochodový útvar, který se ale záhy začal rozpadat,

glen coe 02

až jsem zůstal sám a mohl si v klidu vychutnávat kouzlo Glen Coe.

glen coe 03

Glen Coe je údolí v oblasti Skotské vysočiny. Je považováno za jedno z nejkrásnějších míst Skotska a je součástí národní přírodní oblasti Ben Nevis a Glen Coe.

glen coe 04

Jméno Glen Coe je často mylně překládáno jako "údolí nářků", možná díky strmým horám, které zastiňují dno údolí před sluncem. Je to jméno obzvláště vhodné pro nechvalně známý Masakr v Glencoe, který zde proběhl koncem 17. století. 

glen coe 05

Údolí má U profil vytvarovaný ledovcem z dob ledových, je asi 16 km dlouhé a dno je široké necelých 700 m.

glen coe 06

Glen Coe je velmi oblíbeným turistickým cílem, částečně díky dramatické krajině a historii, částečně kvůli poloze na hlavní silnici A82, ze které jsme vyrazili na okruh okolo jednoho bočního hřebene.

glen coe 07

Mnoho turistů přichází do Glen Coe po West Highland Way, vedoucí po staré vojenské cestě "Wade road" přes Rannoch Moor.

glen coe 08

West Highland Way je dálková turistická trasa ve Skotsku. Měří 152 km a vede z Milngavie severně od Glasgow do Fort William ve Skotské vysočině. Stezku použije každoročně asi 50 tisíc turistů.

glen coe 09

Došli jsme po levé straně hory a pozorovali, jak se v údolí honí přeháňky. Tak jsem nelenil a vyrazil zpátky, podél pravé strany hory.

glen coe 10

Tady nám dokonce i chvíli vysvitlo sluníčko :-)

glen coe 11

Ve Skotsku si na hory musíme brát opalovací krém i pláštěnku - obojí se využije.

glen coe 12

Sešel jsem zpátky k hlavní silnici A82 a prošel se po kousku West Highland Way.

glen coe 13

Tady byla hejna muchniček - nepříjemných kousavých mušek. Já si myslím, že náš repelent na ně nepůsobí. Když foukal vítr, tak se někam schovaly a nekousaly.

glen coe 14

Úzké údolí má dramaticky pochmurnou vznešenost a je na obou stranách sevřeno divokými a strmými horami.

glen coe 15

My jsme se procházeli v klidu a pohodě, ale náš průvodce nám vyprávěl o dramatické minulosti údolí.

glen coe 16

Masakr v Glencoe, v gaelštině nazývaný Mort Ghlinne Comhann neboli vražda v Glen Coe, se odehrál v údolí Glen Coe ve Skotsku časně ráno 13. února 1692, v období nazývaném Slavná revoluce. Masakr začal zároveň ve třech sídlech v údolí – Invercoe, Inverriganu a Achaconu – přestože vraždění probíhalo po celém údolí, tak jak byli pronásledováni příslušníci klanu MacDonaldů. Třicet osm členů rodu MacDonaldů z Glencoe bylo povražděno hosty, kteří přijali jejich pohostinství, a to na základě jejich váhání přísahat věrnost novým panovníkům, Marii Stuartovně a jejímu manželovi Vilému Oranžskému. Dalších čtyřicet žen a dětí zemřelo na podchlazení poté, co byly spáleny jejich domovy.

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

Komentáře