Jelling

11. říjen 2014 | 13.03 |
› 

Lelling 02

Pro Dány je Jelling důležitým místem.

Lelling 01

Tato skromná vesnice byla v 10. století královským sídlem Gorma Starého, Vikinga, jež si podmanil Judsko a poté Fin i Sjaelland. Vytvořil tak nový stát, a dynastie kterou založil, vládne Dánsku nepřetržitě až do současnosti. Po starém královském hradě zde sice nezůstala ani stopa, ale o pradávné minulosti Dánska toho hodně prozradily Jelling Kirke a dvě mohyly za ním.

Lelling 03

Tento kostel byl vztyčen okolo roku 1100, víe však, že mnohem dříve se na tomto místě nacházely tři dřevěné kostely. První z nich vybudoval podle pověsti Gormův syn, Harald I. Modrozubý, jež usedl na trůn v roce 950 a záhy nato přijal křesťanství. Dlouho se věřilo, že dva kopečky u kostela obsahují ostatky prvního dánského vladaře, avšak když byly v 19. století prozkoumány, neodhalilo se uvnitř nic.

Lelling 05

Nicméně v pozdních 70. letech 20. století začali archeologové bádat pod kostelem Jelling Kirke a odkryly zlomky zmíněných dřívějších dřevěných kostelů a také vikingské šperky a lidské kosti. Soudní testy provedené v Kodani prokázaly, že se opravdu jedná o kosti Gorama a v roce 2000 byly jeho ostatky za přítomnosti členů nynější královské rodiny pohřbeny pod podlahou jellingského kostela.

Lelling 04

V roce 1994 byl celý areál zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Lelling 06

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře