Magdeburk

5. říjen 2014 | 13.09 |

Magdeburk 01

Jedeme do Dánska. Cestu jsme využili k zastávkám v našem oblíbeném Německu. První zastávka se uskutečnila v Magdeburku, hlavním městě Saska Anhattka. Ta řeka je Labe.

Magdeburk 02

Už když jsme přijížděli, tak mě zaujal dům na jedné z hlavních tříd - to je od architekta Hundertwassera, že?

Zelená citadela - poslední dům projektovaný excentrickým rakouským architektem Friedensreichem Hundertwasserem, kterého mezinárodně proslavila podobně netradiční stavba ve Vídni nesoucí jeho jméno. Na rozdíl o ní je ale v Magdeburku možné nahlédnout i do vnitřních prostor komplexu a alespoň na chvilku zkusit, jak se v budově prorostlé stromy, se zvlněnými podlahami a s každou klikou jinou žije.

Magdeburk 03

Na vlastní oči přitom Hundertwasser dílo nikdy neviděl, neboť zemřel v roce 2000 během plavby z Nového Zélandu do Evropy. Dokončení návrhu se pak ujal jeho přítel, rakouský architekt Peter Pelikan, který se podílel i na plánování proslulého Hundertwasserova domu ve Vídni.

Magdeburk 04

Mohutný magdeburský dóm patří k nejvýznamnějším gotickým kostelům v Německu. Výstavba byla zahájena v roce 1209 a dokončena až 1520. Chrám ukkrývá několik vynikajících původních plastik, včetně náhrobku císaře Oty I a bronzových náhrobních desek arcibiskupů.

Magdeburk 05

Magdeburk 06

Uprostřed katedrály je zahrada k rozjímání a odpočinutí.

Magdeburk 07

Mě zaujala tato klika :-)

Magdeburk 08

Magdeburk je místem roztomilých kulturních detailů. V centru jsme našli řadu obchodních domů, ve kterých nabízeli lákavé slevy, ale při procházce městem jsme potkali i řadu soch a dalších uměleckých předmětů.

Magdeburk 09

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

Komentáře