Vasa muzeum

28. květen 2014 | 11.34 |

vasa 10

Upřímně řečeno, se mi tam moc nechtělo. Nějaká potopená loď, to bude jenom pro námořní a technické fanoušky :-( Nechal jsem se přemluvitc - a vůbec jsem nelitoval. Moc se mi tam líbilo, bylo to velice zajímavé.

vasa 01

Ta loď je obrovská: 69 m (od přídě na záď) , šířka 11.2. m. Postavili okolo ní čtyřpatrové muzeum.

vasa 02

Toto je model, takto barevná Vasa baly, když 10. srpna 1628 vyplula

vasa 03

Vypálila jednu slavnostní salvu a když opouštěla přístav, zasáhly ji postupně dva poryvy větru. Prvnímu ještě dokázala odolat, při druhém se ale naklonila tak, že otevřenými dělovými střílnami do ní vnikla voda a Vasa se potopila. Na její palubě zahynulo nejméně 30 členů posádky.

vasa 04

Vasu objevil v roce 1956 soukromý průzkumník Anders Franzén. Byla zachovalá v pozoruhodně dobrém stavu. V Baltském moři se nevyskytuje šášeň lodní, která jinde napadá a likviduje dřevěné lodní vraky. Na hladinu byla vyzvednuta 24. dubna 1961. Spolu s ní i 14 000 dřevěných předmětů včetně 700 soch. Mimo jiné byly ve vraku také nalezeny ostatky 12 osob, z toho dvou mladých žen.

vasa 05

Na modelech je názorně vysvětlen postup vyzvedávání

vasa 06

Dřevo, které leželo po několik století v mořské vodě, musí být po vyzvednutí konzervováno. Ke konzervaci byl použit polyetylenglykol, který prostupuje dřevem a postupně v něm nahrazuje vodu. Proces konzervace trval několik let. 

vasa 07

Především na zádi lodi byla umístěna spousta dřevěných soch. Kuriozitou byla vyzvednutá socha běžce, nápadně podobná soše Paavo Nurmiho, která stojí před olympijským stadionem v Helsinkách ve Finsku. 

vasa 08

V okolí lodě je spousta zájímavých expozic. Mimo jiné i kostry několika obětí, včetně rekonstrukce jejich života v 17. století. Prohlédli jsme si dva velice zajímavé filmy (promítají je švédsky i anglicky).

vasa 09

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře