Hamburk

23. srpen 2013 | 12.35 |

hamburg 01

Symbolem Hamburku je rozměrná, neorenesanční radnice, v pořadí již pátá v dějinách města.

hamburg 02..hamburg 03

Její předchůdkyně padly za oběť válkám nebo požárům. Radnice obsahuje vyzdobené místnosti, které jsou pýchou Hamburku.

hamburg 04

My jsme měli smůlu, že se prohlídka nekonala, tak jsme mohli budovu obdivovat pouze z vnějšku.

hamburg 05

Dali jsme si v pekárně kafíčko a čerstvou buchtu :-) a vyrazili na obhlídku místních kostelů.

hamburg 06..hamburg 07

Kostel sv. Petra byl neogoticky upraven po velkém požáru  v roce 1842. Jeho slavný Grabowský oltář byl přestěhován do Kunsthalle. Uvnitř stánku však můžeme obdivovat gotickou sochu Madony z roku 1470.

hamburg 10

Kostel sv. Jakuba pochází z roku 1340.

hamburg 09

Bohužel jsme nemohli obdivovat jeho barokní varhany, největší v severním Německu, protože se opravoval

hamburg 08

Naše další kroky směřovaly ke Kunsthalle.

hamburg 11

Hamburská Kunsthalle je nejpozoruhodnější galerií v severním Německu. Její kořeny sahají do roku 1817, kdy byl založen Kunstverrein, spolek přátel výtvarného umění. Galerie byla otevřena pro veřejnost v roce 1869. Sbírka obsahuje chronologický přehled evropských uměleckých směrů, s důrazem na německé romantiky 19. století.

hamburg 29

Grabowský oltář (1383). Deskový obraz s neuvěřitelným množstvím detailů namaloval Mistr Bertram z Mindenu, první německý umělec známý jménem.

hamburg 13..hamburg 14

Simeon a Anna v chrámu (1627). Díky brilantnímu smyslu pro dramatičnost se Rambrandtovi podařilo zachytit psychologický profil postarších postav, které poznaly Spasitele v nevysloveném poselství Marie a Josefa.

hamburg 15..hamburg 16

V roce 1877 namaloval Edouard Manet Nanu, hrdninku Zolova románu. Umělec však obraz nesměl vystavit na pařížském Salónu, neboť Nana byla známá pařížská kurtizána.

hamburg 18

hamburg 21..hamburg 17

Atoportrét s modelem, (1910 a 1926). Šestnást let po vytvoření první verze obrazo Ernst Ludwig Kirchner některé části přemaloval, aby zdůraznil odstup nezi modelem a umělcem.

hamburg 19

Tímto skvostným schodištěm jsme sešli do části současného umění. Musím přiznat, že jsem byl trochu skeptický, protože mě videoexpozice většinou nudí,

hamburg 24

ale tentokráce jsem byl nadšený. Spousta nápadů a zábavy. Např. na tomto videu se hudebníci kvarteta po odehrané části vystřídali u svých nástrojů a pokračovali v hraní. Moje dcera je hudebně vzdělanější, takže se častěji smála, když dělali chyby s nástroji svých kolegů :-)

hamburg 25

Na závěr jsme navštívili přístavní čtvrt. Přístav je situovaný ve středu města, ale je vzdálená ještě 104 km od pobřeží. Je po Rotterdamu druhý největším v Evropě. Leží na Labi a každoročně sem zajíždí 12 000 lodí z 90 zemí světa. Ale my jsme obdivovali krásu a klid obytné úřístavní čtvrti.

hamburg 27

hamburg 28

hamburg 26

V Hamburku se nám moc líbilo :-)

Na závěr poznámka k parkování: Zaparkujte kdekoli na okraji Hamburku, v automatu nebo u řidiče si kupte skupinový celodenní (nebo 9 hodin) lístek. Nesnažte se zaparkovat v centru. je tam málo parkovacích míst, a proto velmi drahé parkování.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře